Senaryo (A. Kadir Bozkurt)


“Çok yoğun olarak tiyatro ve televizyon projeleriyle uğraşırken, içsellikle yoğurduğu yazarlık çalışmalarına demlenme zamanı tanımaktaydı.”

1962 yılında Viranşehir’de doğdu.
1986 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite dönemi ve sonrasındaki birçok tiyatro oyununda, yönetmen ve oyuncu olarak çalıştı. 1988-1989 yıllarında, TRT Ankara Televizyonu’nda, ‘Acemiler İş Başında’ adındaki dizi film ve farklı belgesellerin yapımında yer aldı. 1990 yılında ‘Peri Kızı’ adındaki dizi filmde başrolde oynadı. Çok yoğun olarak tiyatro ve televizyon projeleriyle uğraşırken, içsellikle yoğurduğu yazarlık çalışmalarına demlenme zamanı tanımaktaydı.
Üç ödüllü uzun metrajlı sinema filmi senaryosu (‘Mendilim Kekik Kokuyor’, ‘Kılıç Artığı Anadolu’, ‘Göç Yolu Anadolu’) ile kendi romanlarından uyarladığı senaryoların (‘Kibrit Kutusu’, ‘Mavi Yeşil Ya Da Turuncu’) dışında yapımcısıyla buluşmayı bekleyen üç senaryosu daha (‘Likya Yolu’, ‘Umut Yarası’, ‘Çöl Kuşları’) bulunuyor.
Üç tiyatro oyunu ödül kazanmış (‘Ete Kemiğe Büründüm’, ‘Yol Atası Ahi Evran’, ‘Ormanın Cinleri’) ve bazıları profesyonel tiyatrolar tarafından (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kocaeli Büyükşehir Şehir Tiyatroları, Antalya Kemer Belediye Tiyatrosu, vs…) sahnelenmiş on altı tiyatro oyunu yazdı.
Bir romanın edebiyat ödülü ödül kazanmış (‘Yazarın Ölümü’), iki romanı (‘Bitimsiz Yol’, ‘Kibrit Kutusu’), iki gezi kitabı (‘Dünyanın Zirvesine Tırmanış’, ‘Yasemin Dalkılıç’la Dünyanın İnanılmaz Dalışları’), iki tiyatro oyunu ve bir film senaryosu kitap olarak yayınlanmıştır.
2014 yılında TRT AVAZ’da yayınlanan ‘Karadeniz’den’ adlı 13 Bölümlük belgeselin ve 2018 yılında TRT BELGESEL’de yayınlanan ‘Bilinmeyen Tarihimiz: Cehennem Adası Nargin’ adlı belgeselin metin yazarlığını yaptı.
Çok sayıda yazdığı kısa film senaryolarının arasında ‘Ufuk’ 2018 yılında kısa film olarak çekildi.
İki reklam filmi, dört kamu spotu ve bir tanıtım filminin senaryolarını yazdı ve yönetmenliklerini yaptı.
Yedi dizi film projesi ise hayata geçeceği zamanı bekliyor.
Sekiz yıldır çeşitli sanat ve kadın içerikli dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır.
Ayrıntılı bilgi için: www.akadirbozkurt.com